Detaylı Ara
Emlak İlan ve Haber Portalı

Antalyada yabancılara konut satışı geçen yıla göre arttı
Şubat ayında Antalya'da yabancılara konut satışı artış gösterdi.Özellikle konut kredisi faiz oranlarının yüksek seviyelerde olduğu dönemlerde konut ...
Haberin Devamını oku....


Şubat 2020 döneminde ne kadar konut satıldı ?
Şubat 2020 döneminde konut satışları artış gösterdi. İşte tüm detaylar… Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat 2020 d&ou...
Haberin Devamını oku....


Haber Oku

İnşaat sektöründe canlanma sinyalleri alındı

08 Ekim 2019

Hazır Beton Endeksi Eylül 2019 raporunda sektördeki canlanma belirtilerine yer verildi.

 

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay hazırlanan Hazır Beton Endeksi'nin 2019 Eylül dönemi raporu yayınlandı. Raporda inşaat faaliyetleri canlılık kazanmasına rağmen sektörde bir güven sorununun olduğu, faaliyet ile Güven Endeksinin arasının açık olması inşaatta kalıcı iyileşmenin başladığını söylemek için henüz erken olduğunun altı çizildi. Raporda gelecek döneme ilişkin beklentinin yükseldiği ancak eşik değerinin altında kaldığı bilgisi de yer aldı.

Hazır Beton Endeksi Eylül 2019 raporunun dikkat çeken bir başka sonucu ise bütün endeksler önceki yılın aynı dönemine göre yükseliş gösterdi, bu yükseliş sonrası 2018 Eylül raporuna göre bir canlılık yaşandığının görüldüğü belirtildi.

16 AYDAN SONRA İLK KEZ CANLANMA YAŞANDI

Hazır Beton Endeksi Eylül 2019 raporunu değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, bütün endekslerin önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdiğini belirterek, İnşaat faaliyetlerinde 16 ay aradan sonra ilk kez canlanma yaşandı. Hareketlilik başlamış görünmekle birlikte inşaat sektörü oyuncularının güven sorunu devam etmektedir ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörünün ekonomi içindeki payının yüzde 3'e gerilediğini hatırlatan Işık, Son 20 yılın verileri incelendiğinde ikinci çeyrekler bazında inşaat sektörü kriz yılları olan 2001 ve 2009 yıllarından sonra en kötü dönemini geride bırakmıştır. İnşaatın bu durumu yalnızca kendisini değil tüm ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Son açıklanan rakamlara göre inşaata girdi sağlayan imalat sanayi sektörlerimizin kapasite kullanımı, ağustos ayı itibarıyla, imalat sanayi ortalamasının yüzde 7 altındadır, yani inşaat geriledikçe imalat da zorlanmaktadır. İnşaat sektöründe yüzde 25’e yakın bir istihdam kaybı söz konusudur. Bütün bu rakamlar bize, Yeni Ekonomi Planı'nda belirlenen yüzdelik büyüme hedefinin yakalanması, istihdam hedeflerinin tutturulması için inşaat sektöründe bu hareketliliğin artarak devam etmesinin gerekliliğine işaret etmektedir ifadelerini kullandı.

 

yeniemlak

 

Haber : emlakinfo.com
emlakinfo_haber

Satılıklar - Kiralıklar

Mobil Görünüm | Masaüstü Görünüm | Mobil haber
www.ozel-insaat.com |www.intHaber.com