Detaylı Ara
Emlak İlan ve Haber Portalı

Antalyada yabancılara konut satışı geçen yıla göre arttı
Şubat ayında Antalya'da yabancılara konut satışı artış gösterdi.Özellikle konut kredisi faiz oranlarının yüksek seviyelerde olduğu dönemlerde konut ...
Haberin Devamını oku....


Şubat 2020 döneminde ne kadar konut satıldı ?
Şubat 2020 döneminde konut satışları artış gösterdi. İşte tüm detaylar… Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat 2020 d&ou...
Haberin Devamını oku....


Haber Oku

Kentsel Dönüşüm Yüzde 8 Ucuzlayacak!

24 Haziran 2019

Yeni düzenlemeyle kentsel dönüşüme tabi evde maliyet yüzde 8 daha ucuz olacak. Vatandaşlar artık, noter, tapu ve belediye harçları ile veraset ve intikal vergisi gibi masrafları yapmayacak. 

Kentsel dönüşümde vatandaşın haklarını korumaya alan hükümet, kurumlar arası vergi karmaşasına da son verdi. Yeni yönetmelikte alınmaması gerektiği halde talep edilen vergilerin muafiyeti net bir şekilde dille getirildi ve hükme bağlandı. 

Yeni düzenlemeyi Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, bu madde ile vergi mahkemelerinin önünde oluşan yükün önüne geçildiğini söyledi.

Kiraz, “Bu konu ile ilgili mahkemelerde ciddi bir yük oluşmuştu. Müteahhitler işin yürümesi için kentsel dönüşüme konu inşaatlarda vergi ve harçları ödemek durumunda kalınca daha sonra geri tahsil etmek için mahkemeye başvuruyor ve paralarını geri alıyorlardı. Yeni yönetmelikte ciddi bir yük oluşumunun önüne geçildi” dedi.

 

 

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ ALINMAYACAK

Hükme bağlanan ve net bir dille ifade edilen karara göre; artık vatandaş ve müteahhit noter harçları, tapu ve kadastro harçları, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisine tâbi kâğıtlar sebebiyle alınan damga vergisi, veraset ve intikal vergisi ile banka ve sigorta muameleleri vergisi ödemeyecek. Yine kurum ve kuruluşlarca döner sermaye ücreti adı altında alınan bütün ücretler ile riskli olarak tespit edilen yapı ile bu yapının yerine yapılacak yeni yapıya ilişkin olarak belediye meclisi kararı ile belirlenen ve alınan her türlü ücretten net bir şekilde muaf olacak.

2/3’DE SON SÖZÜ BAKANLIK SÖYLEYECEK

Yeni yönetmelikte kafa karışıklığına neden olan ve farklı zamanlarda farklı mahkemelerin aldığı 2/3’te oy birliği aranması şartına da netlik getirildi. Burada son sözü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söyleyecek. Bakanlık riskli yapı ve alanlarda 2/3 ile anlaşmanın yıkım öncesi ve sonrasında geçerli olduğunu ve buna ilişkin buna aykırı bir hükmün oluşturulamayacağını net şekilde belirledi.
emlakinfo_haber

Satılıklar - Kiralıklar

Mobil Görünüm | Masaüstü Görünüm | Mobil haber
www.ozel-insaat.com |www.intHaber.com