Detaylı Ara
www.emlakinfo.com Emlak ilan Portalı - satılık ve kiralık ilanlar
emlakinfo reklam ayderemlak
emlakinfo reklam ayderemlak
emlakinfo
emlakinfoanahaber
FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası
FuzulEv başlattığı yeni kampanyada ev teslimlerinin Türkiye’de bugüne kadar yapılacak en erken teslimler olduğunu duyurdu. Sınırlı kontenjana sahip kampanya 31 Temm...
Haberin Devamını oku....


Markalı Konutların Yarısı Peşin Fiyata Satılıyor
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Haziran 2019 sonuçları açıklandı. Haziran ayında peşinat kullanımının %50, banka kredisi kullanımının %14 ...
Haberin Devamını oku....


Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen AVM’si ,The Dubai Mall
Sadece Dubai‘nin değil, dünyanın en büyük AVM’lerinden biri olan The Dubai Mall gerek her sektörden markanın aynı çatı altında yer alması, ge...
Haberin Devamını oku....


Konut Kredisi Faizleri 1,50nin Altına Düştü
Ziraat Bankası ve Halkbank'ın geçen hafta faiz oranlarını indirmesinin ardından Vakıfbank da faiz oranlarında indirim uyguladı. Banka 1,59 olan faiz oranlarını 1,49'...
Haberin Devamını oku....


Haber Oku
Kentsel Dönüşüm Yüzde 8 Ucuzlayacak!
24 Haziran 2019

Yeni düzenlemeyle kentsel dönüşüme tabi evde maliyet yüzde 8 daha ucuz olacak. Vatandaşlar artık, noter, tapu ve belediye harçları ile veraset ve intikal vergisi gibi masrafları yapmayacak. 

Kentsel dönüşümde vatandaşın haklarını korumaya alan hükümet, kurumlar arası vergi karmaşasına da son verdi. Yeni yönetmelikte alınmaması gerektiği halde talep edilen vergilerin muafiyeti net bir şekilde dille getirildi ve hükme bağlandı. 

Yeni düzenlemeyi Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, bu madde ile vergi mahkemelerinin önünde oluşan yükün önüne geçildiğini söyledi.

Kiraz, “Bu konu ile ilgili mahkemelerde ciddi bir yük oluşmuştu. Müteahhitler işin yürümesi için kentsel dönüşüme konu inşaatlarda vergi ve harçları ödemek durumunda kalınca daha sonra geri tahsil etmek için mahkemeye başvuruyor ve paralarını geri alıyorlardı. Yeni yönetmelikte ciddi bir yük oluşumunun önüne geçildi” dedi.

 

 

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ ALINMAYACAK

Hükme bağlanan ve net bir dille ifade edilen karara göre; artık vatandaş ve müteahhit noter harçları, tapu ve kadastro harçları, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisine tâbi kâğıtlar sebebiyle alınan damga vergisi, veraset ve intikal vergisi ile banka ve sigorta muameleleri vergisi ödemeyecek. Yine kurum ve kuruluşlarca döner sermaye ücreti adı altında alınan bütün ücretler ile riskli olarak tespit edilen yapı ile bu yapının yerine yapılacak yeni yapıya ilişkin olarak belediye meclisi kararı ile belirlenen ve alınan her türlü ücretten net bir şekilde muaf olacak.

2/3’DE SON SÖZÜ BAKANLIK SÖYLEYECEK

Yeni yönetmelikte kafa karışıklığına neden olan ve farklı zamanlarda farklı mahkemelerin aldığı 2/3’te oy birliği aranması şartına da netlik getirildi. Burada son sözü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söyleyecek. Bakanlık riskli yapı ve alanlarda 2/3 ile anlaşmanın yıkım öncesi ve sonrasında geçerli olduğunu ve buna ilişkin buna aykırı bir hükmün oluşturulamayacağını net şekilde belirledi.

Mobil Görünüm | Masaüstü Görünüm | Mobil haber